Aktualizacja opisów produktów – dlaczego to takie ważne?

aktualizacja opisów produktów

Każdy przedsiębiorca działający w branży e-commerce powinien zdawać sobie sprawę z tego, że zmienia się ona i rozwija błyskawicznie. Wiemy jak istotne jest udoskonalanie sklepu internetowego pod względem funkcjonalności i oprogramowania. Zwykle jednak zapominamy o tym, jak ważny jest aktualny content. W sklepie internetowym contentem, czyli treścią, są opisy produktów oraz treści poradnikowe umieszczane na blogach firmowych. Najczęściej dzieje się tak, że opisy i specyfikacje dodawane są wraz z umieszczeniem produktu na stronie i już nikt do nich nie zagląda. Poniżej postaram się udowodnić, że to błąd, który może nas sporo kosztować. Aktualizacja opisów produktów jest naprawdę istotna. Pokażę również jak zmienić opis produktu, by był on aktualny i działał na naszą korzyść.

Dlaczego warto monitorować opisy i specyfikacje produktów?

W dzisiejszych czasach producenci wypuszczają rocznie po kilkadziesiąt lub więcej nowych modeli. Ciągły rozwój technologiczny pozwala im również na udoskonalania funkcjonujących już na rynku towarów. Nie dotyczy to oczywiście tylko branży technologicznej. Dobrym przykładem jest branża kosmetyczna, która nieustannie zmienia składy produktów, które klienci znają i chętnie kupują.

Sprzedaż produktu w sklepie internetowym nakłada na sprzedawcę obowiązek rzetelnego informowania klienta. Do tego celu służą opis marketingowy i specyfikacja produktu. Budując sklep internetowy chcemy dać klientowi jak najszerszy wybór. W związku z tym często nie specjalizujemy się w jednej grupie towarów – chcemy mieć zróżnicowany asortyment wielu producentów. Warto zatem postawić na profesjonalny audyt treści, na naszej stronie wykonywany regularnie. Jest to ciężka praca, wymagająca nie tylko znajomości danej branży, ale również czasu, którego najczęściej przedsiębiorcy brak. Zlecenie tej pracy specjalistom po prostu bardziej nam się opłaci.

Aktualizacja danych produktowych 

Jak widać, opisy produktów powinny być aktualizowane wraz ze zmianami wprowadzanymi przez producenta. Ustrzeże nas to przed reklamacjami i zwrotami produktów niezgodnych z opisem na stronie. Szczególną uwagę należy zwracać na specyfikacje techniczne. W ich przypadku każda drobna zmiana ma niebagatelne znaczenie. Aktualizowanie składów kosmetyków czy chemii również należy wykonywać regularnie. Raz umieszczony na stronie sklepu szablon parametrów należy kontrolować i aktualizować wraz ze zmianami, które dyktuje nam producent. Nie można zapomnieć o zdjęciach – jeśli producent wprowadza na rynek nowe modele raz do roku, dzieje się tak np. w przypadku rowerów – musimy zwracać uwagę czy fotografie zgadzają się ze stanem faktycznym aktualnego modelu.

Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania, która przekłada się na zwiększenie odwiedzin w naszym sklepie internetowym wymaga od nas udoskonalania i uaktualniania treści na stronie. Podstawą dobrego handlu w Internecie jest sumienność i rzetelność, które przekładają się na budowanie zaufania klientów, a co za tym idzie chęć polecania naszego sklepu znajomym i rodzinie. Reasumując, regularnie wykonuj audyt treści w sklepie internetowym, ponieważ aktualizacja opisów produktów jest niezbędna dla właściwego rozwoju Twojego biznesu online.