Co to jest model AIDA i jak zastosować go w copywritingu?

Co to jest model AIDA i jak zastosować go w copywritingu?

Copywriting to trudna sztuka, która wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i wprawy w pisaniu. Branża reklamowa odznacza się dużymi potrzebami. Oznacza to, że treści powinny być tworzone w taki sposób, aby jak najbardziej zainteresować potencjalnych klientów.

AIDA – model marketingowy stosowany w copywritingu powstał na potrzeby zwiększenia efektywności sprzedaży. To swego rodzaju lista czynników, które trzeba wziąć pod uwagę w trakcie tworzenia tekstu reklamowego. Treść powstała zgodnie z zasadami kryjącymi się pod kolejnymi literami nazwy modelu powinna spełnić zadanie polegające na zachęceniu odbiorcy do konkretnego działania, czyli zakupu produktu lub usługi.

Co to jest model AIDA?

Proces zakupu poszczególnych produktów lub usług różni się u konsumentów w zależności od kilku innych czynników. Warto przyjrzeć się bliżej temu, jak przebiega cały proces, aby po skrupulatnej analizie znaleźć odpowiednie metody i strategię sprzedażową. Takie działanie pozwoli na zwiększenie zysków. Właśnie w tym celu powstał model AIDA będący zestawem reakcji, jakie pod wpływem tekstu copywritera mają pojawić się u odbiorcy.

Profesjonalna agencja copywriterska.

AIDA – model w copywritingu stosowany już od jakiegoś czasu opiera swoje działanie na czterech głównych czynnikach, wśród których wymienia się:

  • Attention (zwrócenie uwagi) – od dawna wiadomo, że większość osób “kupuje oczami”, dlatego tak ważne jest przyciągnięcie uwagi potencjalnego klienta. Istnieje taka możliwość np. poprzez wykorzystanie chwytliwych, trafnych nagłówków w tekstach reklamowych.
  • Interest (zwiększenie zainteresowania) – jeżeli pierwszy krok został zrealizowany poprawnie, czyli udało się przyciągnąć uwagę klienta konkretnym produktem lub usługą, drugim, a zarazem bardzo istotnym elementem jest utrzymanie uzyskanego zainteresowania. Trzeba skorzystać z odpowiednich argumentów, aby klient zaczął myśleć, iż reklamowana pozycja może rozwiązać jeden z jego problemów. Właśnie dlatego należy precyzyjnie dobierać słowa, opisać sytuację w sposób konkretny, ale zarazem interesujący. Dzięki temu klient utożsami się z hipotetycznym bohaterem tekstu, a w ten sposób przejdzie do kolejnego punktu modelu.
  • Desire (pożądanie) – trzeci element ma za zadanie stworzyć pozytywną relację między klientem a oferowaną usługą lub produktem. Ten punkt skupia się na budzeniu w odbiorcy przekonania, że zakup pozwoli mu spełnić swoje indywidualne potrzeby, oczekiwania lub rozwiązać otwarty problem. Odpowiadając na pytania dotyczące modelu AIDA i co to oznacza dla podejmowania decyzji sprzedażowej przez osobę po drugiej stronie tekstu, trzeba zwrócić uwagę właśnie na trzecią literę nazwy. To faza zwana desire jest w tym procesie kluczowa, ponieważ wyznacza moment, kiedy potencjalny klient ostatecznie decyduje się na zakup. Dzięki niemu w kolejnym punkcie staje się realnym kupującym.
  • Action (działanie, finalizacja) – ostatnia litera w modelu oznacza zachęcenie do działania, czyli finalizacji całego procesu. Można dokonać na różne sposoby. Najczęściej są to metody bezpośrednio zachęcające do zakupu, pozostawienie adresu e-mail i zapisanie się do newslettera czy wypróbowania bezpłatnego 30-dniowego okresu próbnego. W zależności od tego, jaki produkt lub usługę oferujemy, czasami warto użyć zwrotów typu “kup teraz” lub “koniecznie sprawdź”. Zachęca to do szybszego podjęcia działania.

AIDA – model w copywritingu jako przydatne narzędzie

Znajomość metod opisanych w modelu AIDA pozwala na podwyższenie poziomu zainteresowania wśród klientów, a co za tym idzie – zwiększenie sprzedaży i zysków. Każdy, kto zajmuje się copywritingiem (SEO) sprzedażowym, powinien bliżej przyjrzeć się temu schematowi oraz próbować jak najlepiej przełożyć go na własną działalność.

Tak jak w obliczu pojawienia się większości schematów, tak i w tym przypadku odzywają się sceptycy takiej formy tworzenia reklamy, ponieważ ich zdaniem sztywne trzymanie się zasad w procesie przygotowywania treści reklamowych mija się z celem. Jednak osoby wykorzystujące model AIDA doskonale temu przeczą, co udowadniają liczne modyfikacje oraz dodawanie nowych elementów. Dzięki temu prezentowany schemat da się przełożyć niemal na każdą branżę.

Model AIDA a copywriting w agencji Content Cloud

Teksty reklamowe, które tworzymy w oparciu o model AIDA, przynoszą bardzo dobre efekty. Przez wiele lat zdobywaliśmy doświadczenie, biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach i kursach. Dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować poszczególne działania marketingowe względem indywidualnych potrzeb współpracujących z nami osób w taki sposób, aby efekt był jak najlepszy. Ofertę kierujemy zarówno do klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw, które chcą poprawić swoje wyniki sprzedażowe.

Podsumowując, dowiedzieliśmy się, co to jest model AIDA oraz dlaczego przynosi wymierne efekty. Co więcej, jego zastosowanie ma na tyle uniwersalny charakter, że pisanie tekstów reklamowych zgodnie z jego założeniami sprawdzi się w przypadku prowadzenia wszystkich rodzajów biznesu. Serdecznie zachęcamy do sprawdzania naszej szczegółowej oferty.

Specjaliści po wysłuchaniu oczekiwań klienta zastosują model AIDA przy tworzeniu treści na stronę internetową w taki sposób, aby zmaksymalizować efekty i przyciągnąć nową grupę odbiorców, która wykaże zainteresowanie firmowymi usługami oraz produktami. Do każdego ze zleceń podchodzimy indywidualnie, a także z należytą starannością, ponieważ zadowolenie i satysfakcja klientów to dla nas sprawy priorytetowe. Dobre rezultaty osiągamy dzięki temu, że branża e-commerce to nie tylko nasza praca, ale także pasja, dlatego sprawia nam wiele radości.